SHERVIN NAJAFPOUR

Türkçe

İlhamını Türk dünyasının zengin medeniyetinden ve tarihinden alan 1991 Norveç doğumlu Shervin Najafpour ( Şervin Nəcəfpur ), aslen Azerbaycan Türk’üdür ve Oslo / Norveç’te yaşamaktadır. Özel Ticaret Üniversitesi Uluslararası Pazarlama mezunudur.

15 yaşında Norveç’te düzenlenen ve genç yeteneklere şans verilen bir yarışmada, el dikişi ile ilk tasarımına hayat veren Najafpour, Norveç’li tasarımcıların dikkatini çekerek moda dünyasına giriş yaptı. Lise yıllarında Amerika’da eğitim aldıktan sonra donanımlı olarak Norveç’e geri döndü. Ünlü bir tasarımcının Haute Couture koleksiyonunda ikinci tasarımcı olarak çalıştı. Tasarımları ve dikişleri ile dikkatleri üzerine toplayarak Norveçli iki ünlü tasarımcı ile daha çalıştı.

Üniversite yıllarına geldiğinde kendi markasını kurmaya karar verdi. Ve Shervin, 2013 yılında “Büyüsüne kapıldım” dediği İstanbul’da bir lansman düzenleyerek “Dünyanın kalbi İstanbul’dan atıyor” (“The heart of the world beats from Istanbul”) adlı ilk koleksiyonunu uluslararası alanda görücüye sundu. 7 ülkeden farklı basın yayın organları koleksiyona ilgi gösterdi ve manşetlerine taşıdı. Katalogunda Azerbaycanlı uluslararası model Günay Musayeva poz verdi.

2014 yılında Azerbaycan Bakü’de ‘’ Atropatena ‘’ koleksiyonunu defile ile tanıttı. Azerbaycan’da basının yoğun ilgisiyle adını sık sık duyuran genç ve yetenekli tasarımcıdır.

Geçen seneki AFWde “I’m a Star” kolleksiyonu ile moda ve siyaset sentezle toplam 192 basın yayın organında yerini aldı. Önemli sosyal mesajlar gönderen Shervin, bu yolda Türk dünyasına olan sevgisini sık sık dile getiriyor. Shervin Najafpour köklerinin geldiği ülkede halen işbirliği içerisinde moda dışında da, kültürel projeler üretiyor.

Shervin Najafpour’un tasarımlarında çizgisi cesur, zarif ve havalıdır. Antalya Fashion Week’de ”Land of our origin” koleksiyonunu sizlerle buluşturacaktır. Bu koleksiyonun ilhamını ünlü araştırmacı Thor Heyderdahlin Türk dünyasının Norveç’le olan bağını anlatan hikayesinden ilham almıştır. 2007nci yılda UNESCO dünya mirasına giren Gobustanda bulunan 4 binden fazla antik petroglifleri yansıtan motifleri göreceksiniz.

OSLO / NORWAY